انواع روش های آبیاری

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام نگهداری گیاهان که باید به آن توجه داشته باشد روش های آبیاری گیاهان است؛ به طور کلی آبیاری مناسب می‌تواند به معنای تفاوت بین گیاهان با ظاهری عالی و گیاهان پژمرده یا در حال مرگ باشد. روش های مختلف آبیاری از آب کم و بیش استفاده می کنند و آب را به نقاط مختلف روی یا اطراف گیاه می رسانند.

باید توجه داشته باشید که همیشه به دنبال نیاز آب برای گیاهان خاص باشید. گیاهان بومی مناطق بیابانی معمولاً به آب بسیار کمتری نسبت به گیاهان بومی مناطق مرطوب نیاز دارند. از آنجایی که بسیاری از باغ ها دارای گیاهان با نیاز آبی متفاوت هستند، گاهی اوقات مجبور می شوید از بیش از یک روش آبیاری استفاده کنید.

چه نوع سیستم های آبیاری وجود دارد؟

روش ها و روش های مختلفی برای آبیاری گیاهان وجود دارد. به طور کلی آنها در دسته های زیر قرار می گیرند: آبیاری دستی، آبپاش و مینی آبپاش، بوم، آبیاری فرعی و قطره ای. هر دو سیستم بسته و باز وجود دارد.

سیستم بسته چیست؟

سیستم آبیاری بسته به هر روشی برای رشد گیاهان گفته می شود که در آن محلول غذایی در گردش مجدد قرار می گیرد. مواد مغذی مجاز به شسته شدن در زمین نیستند.

آبیاری سیستم باز چیست؟

سیستم آبیاری باز هر سیستمی برای رشد گیاهان است که در آن محلول غذایی اجازه عبور از ناحیه ریشه و خارج شدن از آن به محیط را دارد.

راه های آسان آبیاری گیاهان

در ادامه مطلب به بررسی تمام روش های آبیاری گیاهان به طور کامل پرداخته شده است.

آبیاری با دست

غبان های سرپوشیده معمولاً مانند بسیاری از افراد با حیاط های کوچک آب را با دست آب می دهند. آبیاری دستی گیاهان باعث می شود که به راحتی از مقدار مناسب آب استفاده کنید و از ریختن آب در سراسر شاخ و برگ گیاه جلوگیری کنید. آبیاری با دست همچنین به شما امکان می دهد مقادیر خاصی از کودهای محلول در آب را اعمال کنید.

اگر گیاهان گلدانی را با دست آبیاری می کنید، خاک را بررسی کنیدمرتباً ببینید چقدر مرطوب یا خشک است. گیاهان در گلدان های کوچکسریعتر از گیاهان در گلدان های بزرگ خشک می شوندیا در زمین اشکال اولیه آبیاری دستی این است که زمان‌بر است و قوطی‌های آبیاری سنگین هستند.

روش آبیاری حمام سینک

این روش به ویژه برای کاکتوس ها، ساکولنت ها و گیاهانی که در گلدان های سفالی با سوراخ های زهکشی در گلدان قرار می گیرند، موثر است. وقتی خاک خشک شد، سینک را با آب به اندازه ای پر کنید که ¾ گلدان گیاه را بپوشاند. گیاهان را در سینک قرار دهید و اجازه دهید گلدان ها به مدت یک ساعت خیس بخورند.

سینک را تخلیه کنید و قبل از اینکه گلدان‌ها را روی لبه پنجره قرار دهید، اجازه دهید تا از بیرون با هوا خشک شوند. در صورت نیاز، معمولاً دو بار در ماه تکرار کنید.

روش آبیاری مه پاش

سرخس ها به خصوص از مه پاش خوب لذت می برند. اغلب اوقات مه پاش تمام چیزی است که برای سرخس ها لازم است زیرا آنها تمایل به رشد در رطوبت هوا دارند. گیاهان با برگ‌های براق علاوه بر روش آبیاری دیگر، مه‌پاشی خوبی را نیز تحمل می‌کنند.

به عنوان یک امتیاز، مه پاش می تواند به حذف گرد و غباری که می تواند روی گیاهان با شاخ و برگ براق ایجاد شود، کمک کند.

دستگاه های جریان تدریجی یکی از روش های آبیاری گیاهان

این ها را می توان در فروشگاه ها خریداری کرد و اغلب به صورت لامپ های شیشه ای رنگارنگ طراحی می شوند که با آب پر می شوند و به صورت وارونه در خاک قرار می گیرند تا در طول زمان مقدار کمی آب آزاد شود. شما می توانید خودتان را با یک بطری آب پلاستیکی خالی بازیافتی درست کنید.


 به سادگی با یک چاقوی تیز چند سوراخ کوچک در اطراف گردن بطری ایجاد کنید. بطری را تقریباً تا بالا پر کنید و درپوش را بگذارید. بطری را وارونه کرده و در گلدان گیاه قرار دهید. آب به تدریج از سوراخ ها خارج می شود. این روش آبیاری برای کسانی که به مسافرت می روند و افرادی که آب را فراموش می کنند ایده آل است.سیستم های آبیاری مختلف برای گل های شاخه بریده چیست؟

انواع مختلف سیستم های آبیاری گل تازه، آبیاری محیطی و قطره چکانی دیواره نازک است که اغلب نوار نامیده می شود. آبیاری محیطی یک لوله پلاستیکی در اطراف محیط نیمکت با نازل هایی است که آب را روی سطح بستر زیر شاخ و برگ می پاشند. سیستم قطره‌ای دیوار نازک به این دلیل محبوب است که می‌توان نیمکت‌های طولانی را با یک سربرگ جابجا کرد و رطوبت سایبان کاهش می‌یابد و بروز بیماری را کاهش می‌دهد. هر دوی آنها معمولاً سیستم های باز هستند. کشت کیسه ای گل های شاخه بریده معمولاً توسط قطره چکان یا پایه های اسپری آبیاری می شود.

آبیاری حصیر آبی چیست؟

سیستم آبیاری حصیر یک سیستم بسته است، گیاهان گلدانی روی یک تشک دائما مرطوب کاشته می شوند که مواد مغذی را از طریق مویرگ ها جذب می کند. همه گلدان ها را می توان روی یک تشک قرار داد و هنگام تغییر اندازه گلدان نیازی به تنظیم نیست.

آبیاری قطره ای یکی از روش های آبیاری گیاهان

آبیاری قطره ای که به آن آبیاری قطره ای نیز می گویند، آب را مستقیماً به خاک می رساند. این روش نسبت به روش های آبیاری که آب را روی کل گیاه می پاشند، مزایایی دارد.

بهترین سیستم های آبیاری قطره ای دارای لوله های پلاستیکی در زیر خاک هستندکه آب را مستقیماً بدون آبپاش یا شلنگ قابل مشاهده به ریشه گیاهان می رساند. سیستم‌های ارزان‌تر از شیلنگ‌های سوراخ‌دار استفاده می‌کنند که روی زمین قرار می‌گیرند و به آرامی آب را روی خاک می‌چکند.

روش آبیاری دو گلدانی

برای آبیاری گیاهان می توانید از احتمال ریزش آب جلوگیری کنید و با دو برابر کردن ظروف، زمان بین آبیاری را کاهش دهید. گیاه خود را در ظرفی با سوراخ های زهکشی قرار دهید. این ظرف لازم نیست زیبا باشد - ممکن است پلاستیکی، ترک خورده یا حتی شکسته باشد. تا زمانی که سوراخ های زهکشی کافی داشته باشد، خوب خواهد بود.

در مرحله بعد، به دنبال ظرف، گلدان یا گلدانی باشید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا گیاه گلدان را در آن قرار دهید. این ظرف نباید دارای سوراخ زهکشی باشد. قرار دادن ریشه های گیاه در آب می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود، بنابراین حتماً گلدان بیرونی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آب راکد جمع نشده است.

چرا آبیاری دستی مقرون به صرفه نیست؟

آبیاری دستی غیراقتصادی در نظر گرفته می شود زیرا کار ناکارآمد است و سیستم های خودکار نسبتاً ارزان هستند. علاوه بر این، این وظیفه اغلب به کارگرانی که کمتر ماهر هستند واگذار می‌شود و تأثیر اقتصادی آبیاری بی‌دقت بر کیفیت گیاهان می‌تواند به سرعت توسط اکثر سیستم‌های خودکار بازپرداخت شود.